електрични

Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Како што пишува Automotive News, Nissan Motor ги паузира подготовките за производство на електрични возила во САД. Јапонската компанија побара од добавувачите да ги запрат развојните активности поврзани со овие проекти. За оваа информација, јапонскиот автомобилски гигант одби да даде конкретен одговор за Ројтерс, пренесува autoblog.rs Причината е што се евидентира пад на побарувачката за електрични возила. Така, амбициозните планови на гигантот ќе се фокусираат кон хибридите и моделите со погон на гас. Имено, објавено беше дека во месец март Nissan го претстави планот за забрзување на транзицијата кон електрични возила на пазарите ширум светот. Своевремено, наведи седум нови модели…
Read More
Xiaomi со електрични автомобили – Гигантот  преплавен со нарачки

Xiaomi со електрични автомобили – Гигантот преплавен со нарачки

Xiaomi, кинескиот гигант во технологијата, се претстави со својот седан SU7, електрично возило во кое клиентите изгледа дека е вљубија на прв поглед. Настана проблем поради поголемиот интерес, па од компанијата предупредуваат дека потенцијалните купувачи можеби ќе треба да почекаат од четири до седум месеци пред да ги добијат своите автомобили. Светски познатиот производителот на паметни уреди и друга електроника, прими 88,898 порачки за својот нов електричен автомобил во првите 24 часа од објавата. Испораките за стандардниот модел SU7 на Xiaomi можат да траат помеѓу 18 и 21 недела, според статусот на апликацијата за нарачки. Имено цената на автомобилот е…
Read More