Nissan

Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Како што пишува Automotive News, Nissan Motor ги паузира подготовките за производство на електрични возила во САД. Јапонската компанија побара од добавувачите да ги запрат развојните активности поврзани со овие проекти. За оваа информација, јапонскиот автомобилски гигант одби да даде конкретен одговор за Ројтерс, пренесува autoblog.rs Причината е што се евидентира пад на побарувачката за електрични возила. Така, амбициозните планови на гигантот ќе се фокусираат кон хибридите и моделите со погон на гас. Имено, објавено беше дека во месец март Nissan го претстави планот за забрзување на транзицијата кон електрични возила на пазарите ширум светот. Своевремено, наведи седум нови модели…
Read More
Освежен е дизајнот на Nissan, но сеуште нешто останува исто како порано!

Освежен е дизајнот на Nissan, но сеуште нешто останува исто како порано!

Nissan е еден од најпопуларните кросовер во светот. За да се одржи темпото на продажбата марката воведе новитети. Интересно е што инспирацијата за освежениот модел, доаѓа од една многу интересна приказна. Имено, мрежестата маска е зголемена и всушност е инспирирана од оклопот на што го носеле древните јапонски војници. Над гломазниот модел, за поголема естетска функција, а веројатно и за разбивање монотонија, се додадени елегантни и тенки фарови кои мора де признае, дека го разубавија дизајнот.   Вклучен е нов браник кој го зголемува впечатокот на дизајнот со што тој изгледа поспортски. Сет LED светла се истакнуваат на задниот дел…
Read More