ИЗБОР НА УРЕДНИКОТ

Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Денешните млади поретко полагаат возачки испити, вели најновата студија направена во САД. И додека кај нас, се повеќе млади сакаат што побрзо да влезат во полнолетство и да застанат зад воланот на автомобилот кој одамна го посакуваат, тоа не е случај во САД. Имено, студијата спроведена од MarketWatch Guides покажува дека бројот на возачи помлади од 19 години значително се намалува во САД. Од 2012 до 2022 година е забележан пад во дури 40 сојузни држави. Најголем пад е забележан во Њујорк, каде бројот на млади возачи паднал за цели 49 отсто. За потсетување, во Америка возачка дозвола може да…
Read More
Енцо Ферари, таткото на најпознатиот тркачки автомобил Ferrari, возел MINI – Занимливи историски податоци

Енцо Ферари, таткото на најпознатиот тркачки автомобил Ferrari, возел MINI – Занимливи историски податоци

Енцо Ферари - Познато историско име и таткото на светски популарната марка, автомобил Ферари. Неговиот амбициозен пристап кон стекнување на огромно богатство на кое му завидувале многумина, го направил овој човек еден од најистакнатите имиња од, би рекле, автомобилската елита. Имено овој амбициозен милионер имал буквално се што ќе посака, а најдоброто е тоа што го имал сето тоа работејќи го она што го сака. Се вљубил во тркачки автомобили уште на својата прва автомобилска трка и убедливо ова добро познато историско име во автомобилскиот свет, знаел што сака. Што се однесува до неговиот приватен живот, Енцо Анселмо Ферари имал…
Read More
„Најнезадоволниот купувач е најдобриот извор на учење“, Бил Гејтс – Цитати и пoговoрки

„Најнезадоволниот купувач е најдобриот извор на учење“, Бил Гејтс – Цитати и пoговoрки

Не  е лесно да конструираш бизнис план. Имајќи ги предвид ризиците на патот, многу повеќе од веројатно е дека понекогаш може да се сопнеш, да паднеш, но како после тој пад. Ако сте заглавиле таму некаде помеѓу реализација на вашите деловни планови, нацрти, вашата визија и ако немате доволно инспирација за понатаму, прочитајте неколку цитати од најуспешните луѓе во овој свет и инспирирајте се за тоа како повторно да ја искачите планината и секако да го освоите врвот. Имено, за успешен бизнис највлијателните успешни луѓе во светот, чиј потпис го знае можеби секој поединец од планетата земја, пренесуваат дека падот…
Read More
Животните стратегии во пракса – Совети од експерти за осигурувањето како прв чекор кон нивна имплементација

Животните стратегии во пракса – Совети од експерти за осигурувањето како прв чекор кон нивна имплементација

Визијата и плановите за иднината се фокус на секој поединец. На индвидуална основа, секој има одреден план за патеката што треба да се следи за постигнување на одредена и зацртана цел. Некои имаат скромни амбиции, додека други се осмелуваат на големи предизвици. Но, земајќи ја во предвид надежта и вербата во себе, обично сметаме дека ќе ги оствариме нашите планови. Дека ќе создадеме иднина без притисок и препреки. Сепак, дали треба да бидеме толку сигурни? „Каде е тука ризикот и колку истиот треба да се имплементира во живеењето?“ Прашањето е многу поголемо и разгледано е од страна и на психолози!…
Read More
Која земја е најдобра за инвеститорите? – Прогласена ранг листата за Најдобрите дестинации

Која земја е најдобра за инвеститорите? – Прогласена ранг листата за Најдобрите дестинации

Извештај на институтот Милкен, ги покажа најдобрите дестинации за инвеститори. Имено, од петте, четири дестинации се стационирани во Европа. На врвот на ранг листата за годинава, се најде Данска. Првото место го освои токму поради проценката за перцепцијата на бизнисот, мерките кои се преземени за лесно работење на земјата и други показатели. Меѓу другото, таа се најде и на трето место во однос на економски основи. За да биде токму тука рангирана, Данска ги исполнува условите кои вклучуваат евидентни напори за создавање одржлива и отпорна економија и општество. Економските основи опфаќаат макоекомномски ефекти, таленти на работна сила. Кога се зборува…
Read More
Експертите загрижени – Енормно се троши! Како до правилна заштита на финансиите и во што да се инвестира

Експертите загрижени – Енормно се троши! Како до правилна заштита на финансиите и во што да се инвестира

Во време на зголемени трошоци и високи каматни стапки, експертите ја изразуваат својата загриженост дека многу луѓе се изложени на ризик од финансиска криза. Животот станува поскап, а за да се носиме со тие непрестајно растечки трошоци, многумина се во опасност од прекумерно трошење и долг. „Ако продолжите да трошите како пред да пораснат каматните стапки или пред секојдневните работи да станат поскапи поради инфлацијата, неизбежно ќе влезете во спирала на прекумерно трошење и долгови“, вели Хилари Сејлер, основач на фирмата за финансиска писменост Financial Footwork. Како експерт во оваа област таа го споделува советот со клиентите кој вели дека…
Read More
Новото тркачко Порше на Вуков ексклузивно претставено пред македонската публика

Новото тркачко Порше на Вуков ексклузивно претставено пред македонската публика

Новото тркачко Порше на Вуков ексклузивно претставено пред македонската публика Македонската публика имаше ексклузивна можност одблиску да го погледне тркачкото возило на македонскиот автомобилист Ристо Вуков. Возилото, Порше 992 GT3 CUP, со кое Вуков ќе се натпреварува во новата сезона на Порше Супер Купот, кој традиционално се вози со Формула 1, беше изложено во East Gate Mall во Скопје. „Навивачите се душата на секој спорт, па и во автомобилизмот возачите „добиваат крилја“ кога ја имаат поддршката на публиката.“-изјави македонскиот пилот Вуков, кој ја гради својата кариера надвор од нашата земја, при што три години по ред настапуваше во Порше Карера…
Read More