ДЕЛОВЕН СВЕТ И ФИНАНСИИ

Сериозни економски последици за Германија доколку ја напушти Европската Унија

Сериозни економски последици за Германија доколку ја напушти Европската Унија

Експерти од германскиот економски институт IW во студија, оценија дека Германија би претрпела сериозна економска штета. Тоа би било траен удар за благосостојбата на луѓето во оваа земја, оценуваат економисти во анализата. Dpa. пишува дека „Алтернатива за Германија (AfD)“, крајно десничарската партија, сака да ја преиспита европската интеграција... И ЕУ да биде само економска интересна група на лабаво поврзани суверени држави. Од иснтитутот IW, чие седиште е во Келн, предвиделе и процениле дека во периодот од пет години доколку Германија излезе од Европска Унија, може да се очекува пад на БДП од 5,6 отсто или околу 690 милијарди евра. „Во…
Read More
Mazda со енормно зголемена продажба

Mazda со енормно зголемена продажба

Mazda Motor Corporation ја зголемува продажбата од 12% од година во година. Имено брендот ги објави своите финансиски и продажни резултати за целата година. Извести за глобална продажба од 1.241.000 возила за дванаесетте месеци заклучно со 31 март 2024 година. Продажните резултати на Mazda испорачаа нето-продажби од 4.827,7 милијарди ¥ (30,7 милијарди евра). Тоа зборува за зголемувањето од 26% на годишно ниво, што резултира со позитивни операции во текот на годината и профит од 250,5 милијарди ¥ (1,59 милијарди евра) и нето приход од 207,7 милијарди ¥ (1,3 милијарди евра), што е зголемување од 76% и 45%, соодветно. 514.000 единици…
Read More
Акциите на Тесла се вивнаа

Акциите на Тесла се вивнаа

Акциите на Тесла се вивнаа откако ја надмина клучната пречка во Кина. - пренесува nezavisen.mk. и акцентира: „Акциите на Тесла силно пораснаа во понеделникот, со темпо за нивниот најдобар ден од март 2021 година, откако производителот на електрични автомобили помина голема пресвртница за воведувањето на својата напредна технологија за помош на возачот во Кина.“ Имено во Кина еектричните автомобили на Тесла се едни од најпопуларните возила. Тие наводно се забранети во некои владини објекти поради загриженост за безбедноста на податоците. Прочитајте повеќе тука.
Read More
Пад на акциите по најавата на Цукерберг дека ќе инвестира во вештачка интелигенција

Пад на акциите по најавата на Цукерберг дека ќе инвестира во вештачка интелигенција

Пред самото отворање на берзите на САД, акциите на технолошката корпорација МЕТА, паднаа за 15 отсто. Тоа се случи откако светски познатиот извршен директор  Марк Цукерберг објави за време на самиот повик за заработка дека инвестициите во (ВИ) вештачката интелигенција, носат профит меѓутоа само на долг период.  Ова е пресврт во одлуките на Цукерберг кој го заинтригира јавноста. Ројтерс пренесува дека Мета изгубила повеќе од 180 милијарди долари од пазарната вредност по падот на нејзините акции. И покрај се, Марк Цукерберг, најави големи инвестиции кои се поврзани со вештачката интелигенција. На конференција за инвеститори за првиот квартал, технолошкиот гигант, пријави…
Read More
Во Шпанија е откриена банда фалсификатори на евро монети

Во Шпанија е откриена банда фалсификатори на евро монети

„Во Шпанија е откриена банда фалсификатори на евро монети. Осомничените, Кинези, ги пуштиле монетите во оптек низ Европа.“ – пренесува pari.mk Имено, медиумите објавија дека во Шпанија се појавила извесна банда која фалсификувала евро монети. Според полицијата, станува збор за осомничени кои доаѓаат од Кина, а исто така се вели дека 500.000 фалсификувани монети со „висок квалитет“ веќе се пуштени на европскиот пазар. Дојче Веле истакнува дека шпанската полиција веќе шест години е концентрирана кон истрага на овој случај. ДПА од своја страна истакна: „ Тоа беше исклучително тешка и долготрајна, не само поради тајноста во организацијата и поради практично…
Read More
Како да ги видите кариерните можности и да направите добар финансиски план – Совети од HR експерти

Како да ги видите кариерните можности и да направите добар финансиски план – Совети од HR експерти

Успехот ретко доаѓа одеднаш и за да се постигне, неопходно е постојано фокусирање и работа. Експертите за човечки ресурси истакнуваат неколку клучни совети за сите кои почнуваат нова кариера, сакаат да направат промена во постоечката или се стремат кон непрекинато подобрување на своите вештини. Успехот ретко доаѓа одеднаш и за да се постигне, неопходно е постојано фокусирање и работа. Експертите за човечки ресурси ( HR), истакнуваат неколку клучни совети за сите кои почнуваат нова кариера, сакаат да направат промена во постоечката или се стремат кон непрекинато подобрување на своите вештини. Особено е важно да разберете дека во иднина, вашата кариера…
Read More
И „Тесла“ е во криза – Од компанијата испуштаат 10 отсто од својата глобална работна сила

И „Тесла“ е во криза – Од компанијата испуштаат 10 отсто од својата глобална работна сила

„Тесла“ американскиот производител на електрични возила, планира да отпушти работници. Имено станува збор за 10 отсто од својата работна глобална сила. Ова е нагласено во нивниот интерен меморандум. Извршниот директор на компанијата „Тесла“, Илон Маск во меморандумот, ќе забележи:„„Додека ја подготвуваме компанијата за нашата следна фаза на раст, исклучително е важно да го разгледаме секој аспект на компанијата за да ги намалиме трошоците и да ја зголемиме продуктивноста“ Маск изјави дека ги анализирале трошоците на компанијата, па следствено од светски познатиот бренд производител на електрични возила „Тесла“, велат дека ова било тешка одлука, но мора да се придржуваат кон истата.…
Read More
Ова е најбогатата славна личност во светот според Форбс

Ова е најбогатата славна личност во светот според Форбс

Џорџ Лукас е името кое се најде на врвот на топ листата на најбогатите славни личности во светот. Имено Џорџ Лукас е познато име во филмската индустрија. Тој е американски сценарист, режисер и продуцент, а она по кое е најповеќе познат е тоа што токму Лукас е креаторот на „Војна на ѕвездите“. Имено во текстов акцентот го ставаме на најбогатите познати личности во светот според Форбс. На листата од 15 – те најбогати познати личности повторно се најде Џорџ Лукас и режисерот ја врати својата репутација со неверојатна заработка од 5,5 милијарди долари оваа година. Меѓу другото, познатото звучно холивудско…
Read More
Пад на инфлацијата во ЕУ во март за 0,2 процентни поени

Пад на инфлацијата во ЕУ во март за 0,2 процентни поени

– Годишната стапка на инфлација во Еврозоната во март годинава изнесуваше 2,4 отсто, што претставува намалување за 0,2 процентни поени во однос на претходниот месец, кога таа изнесуваше 2,6 проценти. И на ниво на цела ЕУ, годишната стапка на инфлација минатиот месец се намали за 0,2 процентни поени на 2,6 отсто од 2,8 проценти колку што изнесуваше во февруари 2024 година. Според податоците на Европската статистичка агенција – Евростат, во март 2023 година годишната стапка на инфлација во Еврозоната изнесуваше 6,9 отсто, а во цела ЕУ – 8,3 проценти. Гледано по земји членки, минатиот месец најниска годишната стапка на инфлација…
Read More
Водич кон претприемништво со визија – Совети и цитати за бизнис иновација

Водич кон претприемништво со визија – Совети и цитати за бизнис иновација

Иновацијата во бизнисот подразбира воведување на нешто оригинално, досега неистражено и неискористено на пазарот каде што делува бизнисот. Одговорноста за секоја нова иновација примарно се фокусира врз претприемачот. Самиот акт на стартување на бизнис од страна на претприемачот, исто така може да се смета за иновативен чекор. Веројатно претходно сте имале можност да прочитате цитати поврзани со бизнис идеи, но пдолу во редовите ќе се фокусираме на иновации во бизнисот. -Иновацијата прави разлика помеѓу еден лидер и еден следач – Steve Jobs. -Иновацијата е специфичен инструмент на претприемништвото. Акт кој им овозможува на ресурсите нов капацитет да креираат богатство –…
Read More