автомобили

BYD најавува plug-in хибрид со цена конкурентна на бензински автомобили

BYD најавува plug-in хибрид со цена конкурентна на бензински автомобили

Генералниот директор на BYD изјави: „BYD планира да продава plug-in хибридни автомобили во Европа со цени кои ќе бидат на ниво на бензинските модели на конкурентите.“Ова значи дека BYD ќе понуди возило со напредна технологија и еколошки придобивки по цена слична на онаа на традиционалните бензински автомобили, што е значајна вест за автомобилскиот пазар. Фокусот на BYD досега беше концентриран на продажбата на електрични автомобили ширум Европа, но сега овој гигантски производител на автомобили е со намера да го лансира теренецот со средна големина Seal U DMi, кој доаѓа во plug-in хибридна конфигурација. Тој сектор силно расте во Европа, според…
Read More
Акциите на Тесла се вивнаа

Акциите на Тесла се вивнаа

Акциите на Тесла се вивнаа откако ја надмина клучната пречка во Кина. - пренесува nezavisen.mk. и акцентира: „Акциите на Тесла силно пораснаа во понеделникот, со темпо за нивниот најдобар ден од март 2021 година, откако производителот на електрични автомобили помина голема пресвртница за воведувањето на својата напредна технологија за помош на возачот во Кина.“ Имено во Кина еектричните автомобили на Тесла се едни од најпопуларните возила. Тие наводно се забранети во некои владини објекти поради загриженост за безбедноста на податоците. Прочитајте повеќе тука.
Read More
Xiaomi со електрични автомобили – Гигантот  преплавен со нарачки

Xiaomi со електрични автомобили – Гигантот преплавен со нарачки

Xiaomi, кинескиот гигант во технологијата, се претстави со својот седан SU7, електрично возило во кое клиентите изгледа дека е вљубија на прв поглед. Настана проблем поради поголемиот интерес, па од компанијата предупредуваат дека потенцијалните купувачи можеби ќе треба да почекаат од четири до седум месеци пред да ги добијат своите автомобили. Светски познатиот производителот на паметни уреди и друга електроника, прими 88,898 порачки за својот нов електричен автомобил во првите 24 часа од објавата. Испораките за стандардниот модел SU7 на Xiaomi можат да траат помеѓу 18 и 21 недела, според статусот на апликацијата за нарачки. Имено цената на автомобилот е…
Read More
Интригантни 5 концепт автомобили ќе се претстават од FIAT наредната година

Интригантни 5 концепт автомобили ќе се претстават од FIAT наредната година

Базирани на иста глобална платформа, интригантни 5 концепт автомобили ќе се претстават од страна на FIAT наредната година. Оливие Франсоа, како што е познато е првиот човеч на познатата марка. Франсоа неодамна ја претстави моделската нова стратегија на FIAT. Ќе бидат создадени пет нови модели, засновани на идната Panda. Ова ќе биде благодарение на модуларноста на конструкцијата. Моделите ќе бидат апсолутно забавни за возење, модерни, а во технолошка смисла, ќе бидат напредни, но во суштина различни. За време на прославата на 125 годишнината на марката што ќе се одржи летово, се очекува да се појави Првиот, наследникот на легендарната Panda.…
Read More
Париз ги наградува велосипедистите, а ги казнува возачите на автомобили! – Непрекинато се зголемуваат трошоците за паркирање на СУВ возила

Париз ги наградува велосипедистите, а ги казнува возачите на автомобили! – Непрекинато се зголемуваат трошоците за паркирање на СУВ возила

Дејвид Белијард, заменик-градоначалникот за сообраќај на изненадување на многумина, (изгледа особено на оние кои се вљубени во автомобили), неодамна изјави: „ Кој би помислил пред десет години дека велосипедите ќе ги надминат автомобилите. Да, тоа веќе се случи.“ Имено, според анализата, во Париз велосипедите се примарно превозно средство и веќе се надмина бројот на граѓаните кои ги користат автомобилите за истите цели. Bastille ce soir à 19h. On montre de moins en moins sur Twitter qu’il y a du monde à vélo à Paris mais ça veut pas dire qu’il y en a de moins en moins, au contraire ;)…
Read More