автомобил

Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Денешните млади поретко полагаат возачки испити, вели најновата студија направена во САД. И додека кај нас, се повеќе млади сакаат што побрзо да влезат во полнолетство и да застанат зад воланот на автомобилот кој одамна го посакуваат, тоа не е случај во САД. Имено, студијата спроведена од MarketWatch Guides покажува дека бројот на возачи помлади од 19 години значително се намалува во САД. Од 2012 до 2022 година е забележан пад во дури 40 сојузни држави. Најголем пад е забележан во Њујорк, каде бројот на млади возачи паднал за цели 49 отсто. За потсетување, во Америка возачка дозвола може да…
Read More
Кинезите со најава: Наскоро прв летечки автомобил на Xpeng

Кинезите со најава: Наскоро прв летечки автомобил на Xpeng

За две години познатиот бренд Xpeng има за цел да го испорача својот прв летечки автомобил. Во 2026 година, Xpeng AeroHT, подружница на Xpeng, ќе ги задоволи „апетитите“ на своите клиенти и ќе го испорача првиот летечки автомобил. Веќе сме во иднината, би рекле. Како да до вчера имавме само визија... Но, со оглед на рапидниот рвој и напредок на технологијата, таа нестварна иднина, се исполнува. Копретседателот на кинескиот производител на електрични возила за CNBC ја даде својата изјава, а клиентите ширум светот будно ја следат нивната работа. Имено, Xpeng AeroHT минатата година, го претстави копнениот носач на авиони -…
Read More
Видео: „Сто-кец“ и „Илјада и триста“ – Олдтајмерите инспирација за цртан филм

Видео: „Сто-кец“ и „Илјада и триста“ – Олдтајмерите инспирација за цртан филм

Познатите автомобили кои го одбележаа нашето време, сега се олдтајмери, а можеби е време и ние да се запрашаме дали сме во таа категорија? Шега на страна, на интернет, наидовме на интересна информација за добро познатите брендови кои го одбележа детството на постарите генерации „Сто-кец“ и „Илјада и триста“. Веројатно љубовта кон овие автомобили, беше толку голема што за еден креативен уметник (аниматор) од Зрењанин - Србија, тие станаа инспирација. Така „Сто-кец“ и „Илјада и триста“ се најдоа на големо филмско платно како главни ликови во цртан филм. Имено приказната ги следи главните ликови кои преку интересни случки во измислен…
Read More
Новиот V12 мотор на Ферари нема да добие помош од турбо полначи

Новиот V12 мотор на Ферари нема да добие помош од турбо полначи

Новиот V12 мотор на Ферари нема да добие помош од турбо полначи. Шефот за развој на производи на компанијата Ферари, Џанмарија Фулгенци, рече дека додавањето турбо „не им паѓа на ум“. Во неговата изјава за Autocar, Фулгенци истакна дека Ферари користи турбо полначи кога треба да го намали моторот додека ја одржува излезната моќност. Природно аспирираниот V12 кој го напојува новиот модел 12Cylindri, GT наследникот на 812, не се намали, со неговите 6,5 литри кои сега произведуваат 830 коњски сили во новиот суперавтомобил. Меѓу другото, Ферари потроши многу пари за да гарантира дека моторот ќе ги исполни прописите за емисиите…
Read More
Mazda со енормно зголемена продажба

Mazda со енормно зголемена продажба

Mazda Motor Corporation ја зголемува продажбата од 12% од година во година. Имено брендот ги објави своите финансиски и продажни резултати за целата година. Извести за глобална продажба од 1.241.000 возила за дванаесетте месеци заклучно со 31 март 2024 година. Продажните резултати на Mazda испорачаа нето-продажби од 4.827,7 милијарди ¥ (30,7 милијарди евра). Тоа зборува за зголемувањето од 26% на годишно ниво, што резултира со позитивни операции во текот на годината и профит од 250,5 милијарди ¥ (1,59 милијарди евра) и нето приход од 207,7 милијарди ¥ (1,3 милијарди евра), што е зголемување од 76% и 45%, соодветно. 514.000 единици…
Read More
ВИДЕО: Концептен пикап Dongfeng – Само за „најекстравагантните“

ВИДЕО: Концептен пикап Dongfeng – Само за „најекстравагантните“

Овој пикап „Донгфенг“ се „роди“ во салонот во Пекинг претставувајќи се како концепт, но се уште не е познато кога ќе пристигне серискиот модел. Така, Tesla Cybertruck треба да добие конкурент од Кина. https://www.youtube.com/watch?v=Uc-g-YX0Uf0 Се вели дека возилото е базирано на платформата Dongfeng Skateboard EV, за која се тврди дека нуди 1305 КС. Ова го прави возилото помоќно од верзијата Cyberbeast на Cybertruck на Tesla.Во секој случај, очигледно дизајнерите на Донгфенг биле инспирирани од Cybertruck. Меѓу другото, Dongfeng Concept Pickup Truck доби волан во форма на квадрат, задна врата, странични скали што се повлекуваат, аеродинамични капаци на тркалата... https://www.youtube.com/watch?v=K11GhfA8qyw
Read More
Голф ја изгуби титулата на најчесто произведуван автомобил во Германија

Голф ја изгуби титулата на најчесто произведуван автомобил во Германија

Низ историјата во автомобилската индустрија, Голф доста време се имаше задржано на позицијата за најпродаван автомобил во Германија. Титулата оди во други раце, а тоа се случи во педесет годишниот јубилеј на Голф. Сепак, на пиедесталното место сеуште останува модел кој е дел од ова семејство. Станува збор за Фолсфаген кој сеуште е престижен модел на автомобил и е најчесто произведуван, а секако и најбаран во Германија. Новиот лидер во производството е Тигуан, кој сега го носи титулата. СУВ моделот Тигуан, кој неодамна беше лансиран во својата најнова и последна генерација со мотори со внатрешно согорување, успеа да го надмине…
Read More
Освежен е дизајнот на Nissan, но сеуште нешто останува исто како порано!

Освежен е дизајнот на Nissan, но сеуште нешто останува исто како порано!

Nissan е еден од најпопуларните кросовер во светот. За да се одржи темпото на продажбата марката воведе новитети. Интересно е што инспирацијата за освежениот модел, доаѓа од една многу интересна приказна. Имено, мрежестата маска е зголемена и всушност е инспирирана од оклопот на што го носеле древните јапонски војници. Над гломазниот модел, за поголема естетска функција, а веројатно и за разбивање монотонија, се додадени елегантни и тенки фарови кои мора де признае, дека го разубавија дизајнот.   Вклучен е нов браник кој го зголемува впечатокот на дизајнот со што тој изгледа поспортски. Сет LED светла се истакнуваат на задниот дел…
Read More
Искршени ветробрански стакла, вдлабнати хауби… – Каде во овој случај?

Искршени ветробрански стакла, вдлабнати хауби… – Каде во овој случај?

Социјалните и економските промени влијаат на различни аспекти од нашето општество, вклучувајќи ги и деструктивните постапки кои понекогаш се случуваат. Важно е да бидеме свесни дека непредвидливоста е дел од животот, и дека сè може да се случи во било кој момент. Во тесктот подолу го разгледуваме ризикот и непредвидливата непогода што може да му нашетети на возилото. Своевремено штетата се случува и од временските неприлики, па во контекст на тоа, АИФ  разговараше со неколку опсигурителни агенти кои ни објаснија повеќе околу каско осигурувањето. -Во денешното време, возилото не е само средство за превоз, туку и значаен дел од секојдневието.…
Read More
Пристигна уште помоќен и поскап „Audi S3“ (ФОТО/ВИДЕО)

Пристигна уште помоќен и поскап „Audi S3“ (ФОТО/ВИДЕО)

Долго време по рестилизираниот „А3“, „Audi“ го претстави надградениот „S3“. Германскиот производител тврди дека ги подобрил спортските перформанси на овој автомобил. „S3“ сѐ уште се нуди во две верзии на каросеријата, кои се разликуваат од обичните верзии „А3“ само по деталите како што се новите адаптивни LED светла и малку изменетата решетка на ладилникот. Во кабината, промените вклучуваат нови отвори за воздух, нова рачка на менувачот и воведување ново амбиентално осветлување. Додатоци како што се црн тапацир на покривот, педали од не’рѓосувачки челик и детали од јаглеродни влакна исто така се задолжителни во новиот „S3“. Најважниот весник е под хаубата.…
Read More