Инфинити QX 80 – Нова генерација на Луксузен SUV  со впечатлив дизајн и напредна технологија

Инфинити го воведува својот најнов модел  QX 80 со вистинска драматичност и елеганција. Во потполно нов стил, инспириран од концептот QX Monograph, овој голем  SUV има впечатливо присуство на патот. Неговаиот исправен преден дел со голема уста и маркантни тркала, создаваат впечаток на сила и моќ.

Екстериорот не е единственото атрактивно нешто кај новиот QX 80 . Светлата технологија е напредна со две тенки дневни светла и светлосна лента кои придонесуваат кон неговата драматичност. Внатрешноста на Инфинити QX 80 е уште подобра со деликатни дополнителни функции како масажа на седиштата и иновативен систем за клима контрола што автоматски реагира на потребите на патниците.

Под хаубата, новиот QX 80, се префрла на твин-турбо V – 6  мотор кој обезбедува уште поголема сила и перформанси. За љубителите на звукот, достапен е стерео систем со 24 звучници, одлично погоден од Klipsch.

Новиот QX 80 изгледа фантастично  и ги поседува сите можни карактеристики потребни за да се натпреварува со најголемите SUV ривали.  Сепак, со посилниот MSRP, можеби ќе треба да се размисли пред да се одлучите за овој луксузен модел пред неговите конкуренти како Cadillac Escalade и Mercedes – Benz GlS-класата.