возачот

Седма победа на возачот на Ред Бул на Шпанското ГП

Седма победа на возачот на Ред Бул на Шпанското ГП

На трката од Формула 1 шампионатот, возена за големата награда на Шпанија во Барселона светскиот шампион е возачот на Ред Бул, Макс Верстапен. Ова е седма победа на дваесет и шестгодишниот Холанѓанец оваа сезона и 61 во кариерата. На второто место заврши претставник на Мекларен Ландо Норис. Возачот на Мерцедес, а додека пак Луис Хамилтон го освои третото место. 219 бодови, во поредокот во Формула 1 за возачи оваа сезона. Норис се искачи на второто место со 150 поени, а трет е Шарл Лекелр од Ферари со 148.
Read More