акции

Акциите на Тесла се вивнаа

Акциите на Тесла се вивнаа

Акциите на Тесла се вивнаа откако ја надмина клучната пречка во Кина. - пренесува nezavisen.mk. и акцентира: „Акциите на Тесла силно пораснаа во понеделникот, со темпо за нивниот најдобар ден од март 2021 година, откако производителот на електрични автомобили помина голема пресвртница за воведувањето на својата напредна технологија за помош на возачот во Кина.“ Имено во Кина еектричните автомобили на Тесла се едни од најпопуларните возила. Тие наводно се забранети во некои владини објекти поради загриженост за безбедноста на податоците. Прочитајте повеќе тука.
Read More
Пад на акциите по најавата на Цукерберг дека ќе инвестира во вештачка интелигенција

Пад на акциите по најавата на Цукерберг дека ќе инвестира во вештачка интелигенција

Пред самото отворање на берзите на САД, акциите на технолошката корпорација МЕТА, паднаа за 15 отсто. Тоа се случи откако светски познатиот извршен директор  Марк Цукерберг објави за време на самиот повик за заработка дека инвестициите во (ВИ) вештачката интелигенција, носат профит меѓутоа само на долг период.  Ова е пресврт во одлуките на Цукерберг кој го заинтригира јавноста. Ројтерс пренесува дека Мета изгубила повеќе од 180 милијарди долари од пазарната вредност по падот на нејзините акции. И покрај се, Марк Цукерберг, најави големи инвестиции кои се поврзани со вештачката интелигенција. На конференција за инвеститори за првиот квартал, технолошкиот гигант, пријави…
Read More