На продажба е Zagato Lancia Delta Hyena

Zagato Lancia Delta Hyena

Се продава Zagatova Lancia Delta Hyena

Сигурно имате слушнато за Lancia Delta HF Integrale. Овој легендарен автомобил се истакнува како спортска класика со погон на тркала. Истата доминираше на Светскиот рели шампионат во натпреварувачка форма.

1979 е годината кога беше лансирана. Секако претрпи многу измени што стремеа на подобрување, па од тука спортските верзии станаа иконски бренд на патиштата.

Lancia Delta

Последно имаше 210 КС, но Пол В.Ј. холандскиот колекционер, сепак не беше задоволен. Сакаше нешто посилно, па така во консултација со дизајнерот и производителот на автомобили од ограничена серија Zagat, се роди идејата за купе базирано на Delta HF Integrale со дволитарски турбо мотор и 250 КС. Но, после претставувањето на идејата Fiat, таа не наиде на одобрување. Тоа не го спречи, па на платформата Делта произведе нов модел кој го нарече Хиена.

За само 5,4 секунди забрзуваше до 100 km/h и купето беше 120 kg полесно од Delta. Silverstone Auctions моментално продава еден примерок, а автомобилот е класика и реткост денес.