УДАРНИ НОВОСТИ

Инвестиција, ризик, одговорност! – Во што треба да се вложи?

Инвестиција, ризик, одговорност! – Во што треба да се вложи?

Ризикот постои, но во што треба да се инвестира? Во фактот што има ризик. Вистина е дека сите ризикуваме, од кога доаѓаме на светот. Ризик е самата идеја на создавање на нешто. Ризик е да започнете нова врска, да родите деца, да станете предприемач. Сè што правиме е ризик. Свесноста за овој ризик ни помага да имаме правилна фокусираност. За да ја промениме нашата фокусираност од креирање на животен стил полн со страв, треба да разгледаме концептот на заштита. Само тогаш нема да бидеме толку опседнати со стравот. Кога го земаме осигурувањето како инвестиција, ние го избегнуваме стравот да има…
Read More
Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Како што пишува Automotive News, Nissan Motor ги паузира подготовките за производство на електрични возила во САД. Јапонската компанија побара од добавувачите да ги запрат развојните активности поврзани со овие проекти. За оваа информација, јапонскиот автомобилски гигант одби да даде конкретен одговор за Ројтерс, пренесува autoblog.rs Причината е што се евидентира пад на побарувачката за електрични возила. Така, амбициозните планови на гигантот ќе се фокусираат кон хибридите и моделите со погон на гас. Имено, објавено беше дека во месец март Nissan го претстави планот за забрзување на транзицијата кон електрични возила на пазарите ширум светот. Своевремено, наведи седум нови модели…
Read More
Форд бара начини да го олесни Мустангот без да го жртвува неговиот карактер

Форд бара начини да го олесни Мустангот без да го жртвува неговиот карактер

Згoлемената тежина на автомобилите секогаш се издвојува како проблем кај производителите на автомобили. Може да се рече дека тоа е темната страна. Светски популарните брендови сѐ повеќе се обидуваат да ги исполнат се построгите прописи. Тие вклучуваат се подобри безбедносни системи, и повеќе опрема. Во контекстот, проблемот со „дебелење“ не го заобиколи и Форд. Како што пренесува Klix.ba, меѓу моделите на Форд кои би биле погодни за „диета“ поради неколку причини. Фарли се осврнал на актуелниот Mustang чија тежина во комбинација со најмалиот 2,3-литарски турбо бензински мотор со четири цилиндри и каросеријата Купе изнесува 1.627 килограми, а тежината на верзијата…
Read More
Сериозни економски последици за Германија доколку ја напушти Европската Унија

Сериозни економски последици за Германија доколку ја напушти Европската Унија

Експерти од германскиот економски институт IW во студија, оценија дека Германија би претрпела сериозна економска штета. Тоа би било траен удар за благосостојбата на луѓето во оваа земја, оценуваат економисти во анализата. Dpa. пишува дека „Алтернатива за Германија (AfD)“, крајно десничарската партија, сака да ја преиспита европската интеграција... И ЕУ да биде само економска интересна група на лабаво поврзани суверени држави. Од иснтитутот IW, чие седиште е во Келн, предвиделе и процениле дека во периодот од пет години доколку Германија излезе од Европска Унија, може да се очекува пад на БДП од 5,6 отсто или околу 690 милијарди евра. „Во…
Read More
Callum Skye на продажба: „Машина која може да ве однесе секаде без да испушта штетни гасови!“

Callum Skye на продажба: „Машина која може да ве однесе секаде без да испушта штетни гасови!“

Иан Калум ja основа Калум (Callum)- независна агенција за дизајн на автомобили и производи. Потегот на Калум беше веднаш после напуштањето на Јагуар. Компанијата со седиште во Обединетото Кралство сега го проширува својот бизнис. Неодмна го промовира својот прв производ што е целосно дизајниран и конципиран. Имено, Skye е електрично возило кое оваа гигантска компанија - Callum, го опишува како машина. Машина што може да ве однесе насекаде без да испушта штетни гасови. Од компанијата објавија дека возилото ќе биде достапно во две форми. Едната од нив ќе биде повеќе со теренски способности, а додека пак другата ќе биде наменета…
Read More
Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Денешните млади поретко полагаат возачки испити, вели најновата студија направена во САД. И додека кај нас, се повеќе млади сакаат што побрзо да влезат во полнолетство и да застанат зад воланот на автомобилот кој одамна го посакуваат, тоа не е случај во САД. Имено, студијата спроведена од MarketWatch Guides покажува дека бројот на возачи помлади од 19 години значително се намалува во САД. Од 2012 до 2022 година е забележан пад во дури 40 сојузни држави. Најголем пад е забележан во Њујорк, каде бројот на млади возачи паднал за цели 49 отсто. За потсетување, во Америка возачка дозвола може да…
Read More
Кинезите со најава: Наскоро прв летечки автомобил на Xpeng

Кинезите со најава: Наскоро прв летечки автомобил на Xpeng

За две години познатиот бренд Xpeng има за цел да го испорача својот прв летечки автомобил. Во 2026 година, Xpeng AeroHT, подружница на Xpeng, ќе ги задоволи „апетитите“ на своите клиенти и ќе го испорача првиот летечки автомобил. Веќе сме во иднината, би рекле. Како да до вчера имавме само визија... Но, со оглед на рапидниот рвој и напредок на технологијата, таа нестварна иднина, се исполнува. Копретседателот на кинескиот производител на електрични возила за CNBC ја даде својата изјава, а клиентите ширум светот будно ја следат нивната работа. Имено, Xpeng AeroHT минатата година, го претстави копнениот носач на авиони -…
Read More
Финансиската писменост e клучна за донесување здрави финансиски одлуки – Интервју со Александра Танатарец, Раководител во сектор за наплата во СН Осигурителен Брокер

Финансиската писменост e клучна за донесување здрави финансиски одлуки – Интервју со Александра Танатарец, Раководител во сектор за наплата во СН Осигурителен Брокер

Финансиската едукација не води кон создавање на систем кој би генерирал поквалитетни финансиски производи. Тоа е процес преку кој индивидуите го подобруваат своето знаење во врска со финансиските производи и концепти. Преку информации и совети граѓаните стануваат свесни за финансиските ризици и можности. Понатаму, преку одредени акти знаат да ја подобрат финансиската благосостојба. Мал е процентот на поединци со високо финансиско знаење, особено во областа осигурување. Истото, укажува на потребата за преземање конкретни чекори. Чекори во насока на подигнување на општото ниво на финансиска писменост на населението во Република Македонија и донесување на правилни финансиски одлуки. На оваа тема, разговараме…
Read More
Видео: „Сто-кец“ и „Илјада и триста“ – Олдтајмерите инспирација за цртан филм

Видео: „Сто-кец“ и „Илјада и триста“ – Олдтајмерите инспирација за цртан филм

Познатите автомобили кои го одбележаа нашето време, сега се олдтајмери, а можеби е време и ние да се запрашаме дали сме во таа категорија? Шега на страна, на интернет, наидовме на интересна информација за добро познатите брендови кои го одбележа детството на постарите генерации „Сто-кец“ и „Илјада и триста“. Веројатно љубовта кон овие автомобили, беше толку голема што за еден креативен уметник (аниматор) од Зрењанин - Србија, тие станаа инспирација. Така „Сто-кец“ и „Илјада и триста“ се најдоа на големо филмско платно како главни ликови во цртан филм. Имено приказната ги следи главните ликови кои преку интересни случки во измислен…
Read More
Новиот V12 мотор на Ферари нема да добие помош од турбо полначи

Новиот V12 мотор на Ферари нема да добие помош од турбо полначи

Новиот V12 мотор на Ферари нема да добие помош од турбо полначи. Шефот за развој на производи на компанијата Ферари, Џанмарија Фулгенци, рече дека додавањето турбо „не им паѓа на ум“. Во неговата изјава за Autocar, Фулгенци истакна дека Ферари користи турбо полначи кога треба да го намали моторот додека ја одржува излезната моќност. Природно аспирираниот V12 кој го напојува новиот модел 12Cylindri, GT наследникот на 812, не се намали, со неговите 6,5 литри кои сега произведуваат 830 коњски сили во новиот суперавтомобил. Меѓу другото, Ферари потроши многу пари за да гарантира дека моторот ќе ги исполни прописите за емисиите…
Read More