АВТО НОВОСТИ И ЗАНИМЛИВОСТИ

Adamastor Furia – Португалскиот суперавтомобил

Adamastor Furia – Португалскиот суперавтомобил

Со суперативи во придавките, овој автомобил е наречен супер, првиот суперавтомобил. Станува збор за Adamastor Furia, од Португалија кој е достапен за 1,6 милиони евра (без данок). Furia користи 3,5-литарски твин-турбо V6 на Ford кој испорачува околу 650 КС и 570 Nm вртежен момент. Благодарение на шасијата од јаглеродни влакна, тежи околу 1100 kg, без течности. Максималната брзина е повеќе од 300 km/h, додека забрзувањето до 100 km/h трае околу 3,5 секунди.Серијата, наводно, ќе биде ограничена на само 60 единици. А компанијата вели дека сака да се натпреварува со „Aston Martin и Valkyrie. Но и со брендови како Pagani, Koenigsegg,…
Read More
Вртоглава сума за Lamborghini Mucrielago LP640

Вртоглава сума за Lamborghini Mucrielago LP640

Опремени со 6-брзински мануелен менувач, ретките примероци на Murcielago на Lamborghini, LP640, станаа исклучително барани на пазарот... А еден се продава за вртоглава сума од над милион долари. Колекционерите „полудуваат“ за овој модел кој всушност е произведен во 2007 година и е обоен во сина боја Blu Ely. Не се знае точната бројка на примероци од Murcielago на Lamborghini, LP640 со рачен менувач во светот. Но, се претпоставува дека се само неколку десетици низ него. Имено, ретката верзија со рачен менувач е многу повозбудлива за колекционерите, отколку примерите опремени со E-Gear автоматски менувач. Поради фактот дека е реткост, August Motorcars…
Read More
Уште едно извонредно издание на „Macedonian 4×4 Trophy“ – Најдобрите off road возачи од целиот Балкан, беа собрано во Крушево

Уште едно извонредно издание на „Macedonian 4×4 Trophy“ – Најдобрите off road возачи од целиот Балкан, беа собрано во Крушево

Најдобрите off road возачи од целиот Балкан, беа собрано во Крушево. Ова беше уште едно извонредно издание на „Macedonian 4×4 Trophy“ кое се одржуваше од 9 до 12 мај. Манифестација беше вистински спектакл. И преку денот и ноќта се возеше низ крушевската корија, а публиката со возбуда го следеше адреналинксото шоу. „Подготовките за настанот траеа неколку месеци. Нивото на манифестацијата од година во година расте. Oваа година имавме уште повеќе натпреварувачи во споредба со минатото издание.“- истакна Панчо Чупаркоски, претседател на клубот „OFF ROAD PRILEP“. И оваа година, како и минатата, генерален спонзор беше СН Осигурителен Брокер АД Битола, општествено одговорна…
Read More
Инцидент во Монако, а Леклер за прв пат издвои победа во родниот град

Инцидент во Монако, а Леклер за прв пат издвои победа во родниот град

Шарл Леклер е роден на 16 октомври 1997 година во Монако. Имено Леклер е познат возач на ферари, а овој пат конечно победи на трката за Големата награда Формула 1 во неговиот роден град. Ова е петта негова победа во кариерата и тоа по 2 години пауза. Ова беше необична трка во Монако, бидејќи на почетокот имаше страшен инцидент, апсолутно невообичаен за Монте Карло. Во истиот, за среќа Сехио Перез не беше повреден. Но, Естебан Окон од Алпин, поради ова се повлече уште на самиот старт. После инцидентот, веднаш беше истакнато црвено знаме и познатата долгоочекувана трка беше прекината. Но,…
Read More
Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Nissan Motor не ризикува – Намалена побарувачка на електрични возила во САД!

Како што пишува Automotive News, Nissan Motor ги паузира подготовките за производство на електрични возила во САД. Јапонската компанија побара од добавувачите да ги запрат развојните активности поврзани со овие проекти. За оваа информација, јапонскиот автомобилски гигант одби да даде конкретен одговор за Ројтерс, пренесува autoblog.rs Причината е што се евидентира пад на побарувачката за електрични возила. Така, амбициозните планови на гигантот ќе се фокусираат кон хибридите и моделите со погон на гас. Имено, објавено беше дека во месец март Nissan го претстави планот за забрзување на транзицијата кон електрични возила на пазарите ширум светот. Своевремено, наведи седум нови модели…
Read More
Kia Carnival 2024 – Синтеза на иновација, стил и перформанси Carnival MPV 2024!

Kia Carnival 2024 – Синтеза на иновација, стил и перформанси Carnival MPV 2024!

Запознајте го новото ниво на возење со Carnival MPV 2024. Се претставува како синтеза на иновација, стил и перформанси. Од брзите градски улици до долги патни авантури! Овие возила се дизајнирани за оние кои бараат нешто повеќе од самото превозно средство. Создадени се за вистински авантуристи и љубители на технологијата. Динамичниот дизајн акцентира модерни линии и аеродинамична форма. И опремата за безбедност и забава ги следи трендовите и стандардите, со што производителите тврдат дека тоа е дел од приказната за возилото кое го прави секое патување задоволство. Напредна технологија, автономна возна технологија, интуитивни дисплеи и конективност, се оценките за автомобилот,а…
Read More
Форд бара начини да го олесни Мустангот без да го жртвува неговиот карактер

Форд бара начини да го олесни Мустангот без да го жртвува неговиот карактер

Згoлемената тежина на автомобилите секогаш се издвојува како проблем кај производителите на автомобили. Може да се рече дека тоа е темната страна. Светски популарните брендови сѐ повеќе се обидуваат да ги исполнат се построгите прописи. Тие вклучуваат се подобри безбедносни системи, и повеќе опрема. Во контекстот, проблемот со „дебелење“ не го заобиколи и Форд. Како што пренесува Klix.ba, меѓу моделите на Форд кои би биле погодни за „диета“ поради неколку причини. Фарли се осврнал на актуелниот Mustang чија тежина во комбинација со најмалиот 2,3-литарски турбо бензински мотор со четири цилиндри и каросеријата Купе изнесува 1.627 килограми, а тежината на верзијата…
Read More
Callum Skye на продажба: „Машина која може да ве однесе секаде без да испушта штетни гасови!“

Callum Skye на продажба: „Машина која може да ве однесе секаде без да испушта штетни гасови!“

Иан Калум ja основа Калум (Callum)- независна агенција за дизајн на автомобили и производи. Потегот на Калум беше веднаш после напуштањето на Јагуар. Компанијата со седиште во Обединетото Кралство сега го проширува својот бизнис. Неодмна го промовира својот прв производ што е целосно дизајниран и конципиран. Имено, Skye е електрично возило кое оваа гигантска компанија - Callum, го опишува како машина. Машина што може да ве однесе насекаде без да испушта штетни гасови. Од компанијата објавија дека возилото ќе биде достапно во две форми. Едната од нив ќе биде повеќе со теренски способности, а додека пак другата ќе биде наменета…
Read More
Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Намален бројот на млади кои полагаат возачки испит – Студија во САД

Денешните млади поретко полагаат возачки испити, вели најновата студија направена во САД. И додека кај нас, се повеќе млади сакаат што побрзо да влезат во полнолетство и да застанат зад воланот на автомобилот кој одамна го посакуваат, тоа не е случај во САД. Имено, студијата спроведена од MarketWatch Guides покажува дека бројот на возачи помлади од 19 години значително се намалува во САД. Од 2012 до 2022 година е забележан пад во дури 40 сојузни држави. Најголем пад е забележан во Њујорк, каде бројот на млади возачи паднал за цели 49 отсто. За потсетување, во Америка возачка дозвола може да…
Read More
Кинезите со најава: Наскоро прв летечки автомобил на Xpeng

Кинезите со најава: Наскоро прв летечки автомобил на Xpeng

За две години познатиот бренд Xpeng има за цел да го испорача својот прв летечки автомобил. Во 2026 година, Xpeng AeroHT, подружница на Xpeng, ќе ги задоволи „апетитите“ на своите клиенти и ќе го испорача првиот летечки автомобил. Веќе сме во иднината, би рекле. Како да до вчера имавме само визија... Но, со оглед на рапидниот рвој и напредок на технологијата, таа нестварна иднина, се исполнува. Копретседателот на кинескиот производител на електрични возила за CNBC ја даде својата изјава, а клиентите ширум светот будно ја следат нивната работа. Имено, Xpeng AeroHT минатата година, го претстави копнениот носач на авиони -…
Read More